coś więcej

Czarne bułki z gęsiną i kimchi, czyli kocham węgiel !

Listopadową jesienią, gdy cały świat wydaje się bardziej czarny, otulam się ciepłym pledem, zaparzam kubek herbaty z korzennymi przyprawami i szukam energii, dobrej energii, która da mi napęd. Od listopada do lutego słońca niemal jak na lekarstwo, za to w powietrzu masa smogu. Przymierzając się do tej notki, zrobiłam czarne jak węgiel bułki z konfitowaną gęsiną i kimchi. To w ramach sezonu gęsinowego i poszukiwań dobrej energii. Powiadają "schyłek węgla", a może jego renesans? 

Wczoraj w Jazz Cafe w Łomiankach (naszym niemalże "osiedlowym klubie jazzowym")  byłam na pełnym energii, bardzo kameralnym koncercie Urszuli Dudziak. Dziewczyny, która od dekad jest petardą energii! I powiedziała wczoraj coś ważnego, co trafiło we mnie mocno "Najważniejsza jest energia! Bo ja jestem albo w ekstazie, albo w dobrostanie albo w nastroju refleksyjnym. Nic innego nie ma sensu." Ooooo jak bardzo się z Nią zgadzam!
To zanim pójdziecie dalej, posłuchajcie jej niesamowitej energii - Urszula Dudziak i "Papaya"...




Urszula Dudziak pochodzi ze Śląska, urodziła się we wsi Straconka, której już dziś nie ma na mapach - stała się dzielnicą Bielska-Białej, dziś jednego z bardziej zanieczyszczonych miast na Śląsku.

Ja zaś choć czerpię garściami energię od Uli Dudziak, sama jestem w nieco refleksyjnym nastroju. Bo przecież już za chwilę jesienne i zimowe spacery znów będą odbywać się pod chmurą szarego smogu (i to nie tylko w Krakowie, czy na Śląsku!), a okupione będą zdrowiem i słabym samopoczuciem. Jak wiecie od kilku miesięcy aktywnie wspieram kampanię WWF Polska 'Energia odNowa' - pisałam o filmie "Punkt krytyczny. Energia OdNowa". Namawiam do oglądania w sieci krótkich odcinków poruszających każdy z tematów osobno. No właśnie skąd ten smog? No z energii przecie! Z energii, która w XX wieku zmieniła nasz świat. Od kiedy człowiek zaczął napędzać przemysł i swoje życie energią pozyskiwaną z paliw kopalnych, nasza cywilizacja gwałtownie się odmieniła.

KONIECZNIE obejrzyjcie krótki film "Punkt krytyczny. Schyłek węgla"



Nie mam już 20 lat, a nieco więcej, z czasem każdy z nas dojrzewa do zmian, także ja  - do jedzenia prawdziwego jedzenia, do myślenia o swoim dobrostanie, zdrowiu, samopoczuciu, o przyszłości własnej i swoich dzieci. Może wreszcie dorośliśmy na tyle,  by pomyśleć o tym jak zaradzić zmianom klimatycznym i potwornemu zanieczyszczeniu środowiska, do którego się przyczyniamy?

zachwycająca biżuteria i brelok do kluczy z polskiego węgla kamiennego
fot. i wykonanie  I COAL YOU

Węgiel i gaz jako źródła energii nie są przyszłością, dziś możemy (i potrafimy!) pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł energii - ze słońca, wiatru i wody. I choć kocham węgiel w kuchni - to nim właśnie zabarwiam czarne bułki albo robię "mroczną chałkę", fascynują mnie bryłki węgla - uwielbiam nosić na szyi mój wisior z węgla od I COAL YOU, węglową bransoletką obdarowałam córkę, na Mikołajki kupię sobie brelok do kluczy, to jednak tam gdzie mogę, sama przyczyniam się do zmian. 




Czarne bułki z gęsiną to był pomysł na niecodzienne podanie gęsiny na początek gęsinowego sezonu 2017. Miękkie i delikatne bułki w stylu wietnamskim gotowane na parze, konfitowane uda gęsie i własnej produkcji kimchi. Jeśli tylko masz dobrze zorganizowaną spiżarnię, zrobisz je błyskawicznie.  Bo zawsze warto mieć w spiżarni słój konfitowanych ud gęsich, słoik kimchi, a w apteczce opakowanie węgla aktywowanego z apteki.

Czarne bułki na parze z gęsiną i kimchi

2-3 konfitowane uda gęsie (robię je w wolnowarze) 
liście młodego szpinaku

4g węgla aktywowanego (kupisz w aptece)
70g mąki pszennej razowej lub ziaren orkiszu
250g wody 
25g oleju rzepakowego (
1 i 1⁄2 łyżeczki drożdży instant
20g cukru 
350g mąki pszennej 
1⁄2 łyżeczki proszku do pieczenia 
1⁄4 łyżeczki soli

olej do smarowania
woda do gotowania na parze

Węgiel rozkrusz w woreczku wałkiem do ciasta i wymieszaj z mąką razową lub zmielonym ziarnem orkiszu. Rozmieszaj w misce ciepłą wodę z drożdżami i cukrem, odstaw na 10 minut. Do wyrośniętych drożdży dodaj mąkę pszenną, mąkę z węglem, olej, proszek, i sól.  Wyrób ręcznie (użyj rękawiczek!) lub w mikserze z hakiem gładkie ciasto. Przykryj miskę folią spożywcza lub ściereczką i do wyrośnięcia na 60 minut (można wstawić do rozgrzanego do 30stC piekarnika).
Wyrośnięte ciasto podziel na 10 części, uformuj kule, rozwałkuj je w owalne placki. Wierzch placków posmaruj olejem, złóż na pół i ułóż luźno w natłuszczonym olejem naczyniu do parowania. Gotuj na parze ok 15-20 minut i odstaw do przestudzenia na kratkę. 
Ciepłe konfitowane mięso z ud gęsich podziel na mniejsze części (np. używając widelca).
Otwieraj bułeczki, a do każdej wkładaj po kilka liści młodego szpinaku, sporą łyżkę ciepłego mięsa i łyżkę kimchi odsączonej lekko z soku. Podawaj od razu!


wersja na Thermomix
Do naczynia miksującego wsyp ziarno pszenicy lub orkiszu oraz węgiel, połóż kawałek ręcznika papierowego na pokrywie i wówczas załóż miarkę -> zmiel 15s obr 10
Przełóż czarną mąkę do innego naczynia.
Do naczynia miksującego wlej 250 g wody, olej, dodaj pokruszone drożdże i cukier
  -> podgrzewaj 3 min/37°C/obr. 1. 
Dodaj mąkę pszenną, mąkę z węglem, proszek do pieczenia i sól -> wyrabiaj  2 min/INTERWAŁ 
Ciasto przełóż do dużej miski, przykryj folią spożywczą i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 60 minut (możesz wstawić miskę do piekarnika rozgrzanego do 30stC)
Dolną część przystawki Varoma i wkład Varomy natłuść olejem, odstaw 
Wyrośnięte ciasto podziel na 10 części, uformuj kule, rozwałkuj je w owalne placki. Wierzch placków posmaruj olejem, złóż na pół i ułóż luźno na obu częściach Varomy. 
Do naczynia miksującego wlej 1000 g wody, na pokrywę naczynia miksującego nałóż przystawkę Varoma -> gotuj na parze 15-20 min/Varoma/obr. 1. 
Bułeczki zdejmuj z Varomy na kratkę do lekkiego przestudzenia.
Ciepłe konfitowane mięso z ud gęsich podziel na mniejsze części (np. używając widelca).
Otwieraj bułeczki, a do każdej wkładaj po kilka liści młodego szpinaku, sporą łyżkę ciepłego mięsa i łyżkę kimchi odsączonej lekko z soku. Podawaj od razu!

przepis na klasyczne bułeczki bao był wysyłany klientom Thermomix w newsletterze


_____________________________________________________________________


Chcesz ZMIENIĆ świat? To proste - ZACZNIJ OD SIEBIE !


- opublikuj na swoim profilu na Fb film WWF "Punkt krytyczny. Schyłek węgla"
- zmień piec  - z węglowego na opalany biomasą, gazowy i namów do tego babcię, mamę, wujka
- naucz się palić w kominku bez dymu  - rozpalaj kominek systemem od góry
- wybieraj gdzie możesz alternatywne źródła energii - solarny powerbank na wycieczkę, lampę solarną do ogrodu, zabawkę napędzaną energią z wiatru dla dziecka
- inwestuj w polski węgiel - jednak nie paląc nim, a kupując piękną biżuterię  wykonaną z węgla
- baw się węglem w kuchni - zabarwiając węglem aktywowanym ciasto na pułki, chałkę, czy bułki na parze, jednocześnie poprawisz trawienie (choć to jednak bardziej efekt wizualny)
- zgłaszaj (i głosuj na) projekty partycypacyjne w Twoim regionie, które wspierają wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych
 - głosuj na polityków, którzy będą chcieli realnie zmienić ścieżkę energetyczną naszego kraju !


Tak ograniczysz zużycie węgla i zanieczyszczenie środowiska z niego wynikające  - dla siebie i kolejnych pokoleń naprawdę warto!







___________________________________
tym wpisem biorę udział w kampanii WWF Energia OdNowa
promującej projekt społeczny poruszający problem zmiany klimatu 


 


5 komentarzy:

  1. Niby proste ale poza moim zasięgiem jest.
    Może kiedyś spróbuję u znajomych oni lubią takie specjały :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy i kreatywny przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapraszamy do obejrzenia filmu Energia od nowa i lektury naszego portalu chrońmy klimat.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wypróbowany i jest godny polecenia :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)