Piernik staropolski bez dojrzewania (last minute)

Piernik staropolski w naszym domu to jedna z najwspanialszych tradycji bożonarodzeniowych. Już 6 listopada (ponad 6 tygodni przed Świętami) nastawiam ciasto piernikowe do dojrzewania w chłodzie aż do grudnia. I zawsze, co roku namawiam Was na wspólne nastawianie ciasta. A jednak zawsze zdarzy się ktoś, kto w połowie grudnia, gdy już ledwo tydzień do Świąt rozpacza "nie nastawiłem/-łam co robić??". W tym roku odpowiadam nie płacz - upiecz piernik staropolski last minute


Jeśli jeszcze nie wysłaliście swojego zgłoszenia na tegoroczny muzyczny konkurs gwiazdkowy Noël, noël 2016, koniecznie to zróbcie zaraz! już za chwilę konkurs się kończy, a tymczasem zobaczcie jakie wspaniałe perełki do mnie spływają - Jacob Collier "In The Bleak Midwinter" (Olga, dziękuję!). Posłuchajcie, pure Christmas magic...




Nie byłoby dla mnie magii świąt bez grochu z kapustą, wigilijnych pierogów z samymi grzybami i bez... piernika staropolskiego. Od lat piekę go wg starej receptury, którą odnalazłam w książce "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole". Nastawianie ciasta znacznie wcześniej (6 tygodni przed Gwiazdką) pozwala mi w burym paskudnym listopadzie rozpocząć odliczanie dni do Świąt, ale i zaplanować lepiej prace kuchenne, żeby na ostatnią chwilę nie było stresu. Święta i stres to złe połączenie, bardzo złe.




W tym roku na Święta Lidl Polska przygotował dwie świetne książki Kuchnia polska - w wersji słonej wg Karola Okrasy i słodkiej wg Pawła Małeckiego (tu więcej o książkach pisałam i przypominam, że obie są do wygrania w konkursie Noël, noël 2016). I właśnie w książce Pawła Małeckiego jest świetny przepis na pyszny piernik staropolski bez dojrzewania, czyli idealny dla spóźnialskich.


W książce znajduje się 75 przepisów na słodkie dania, desery i ciasta blisko związane z tradycją kuchni polskiej, jednak często we współczesnej formie. Autorem przepisów jest Paweł Małecki i  zaproszeni goście - Ania Włodarczyk autorka bloga Strawberries from Poland proponuje przepisy z jabłkami (np tort orzechowy jabłkowy na Święta),  Kinga Paruzel, zwyciężczyni MasterChefa pisze o leśnych owocach, Piotr Kucharskie szefa wrocławskiego studia kulinarnego  opowiada o chlebie, Krystyna Semba, promotorka polskich tańców ludowych traktuje o wielkopolskich specjalnościach z maku.





Piernik staropolski bez dojrzewania wg Pawła Małeckiego można upiec tydzień lub dwa przed Świętami i przechowywać w chłodnym miejscu (nie w lodówce)do Gwiazdki. 


Piernik jest bardzo korzenny, niezbyt słodki, choć słodkości dodają mu marcepan i polewa czekoladowa. Upieczcie go koniecznie, jeśli nie nastawiliście ciasta na piernik dojrzewający, ale też jeśli macie chwile przed Świetami, by upiec dwie wersje piernika staropolskiego i porównać je oba. Warto!

Piernik staropolski bez dojrzewania

proporcje na blaszkę 32x10cm

200g masła
150g miodu
40g przyprawy do piernika
15 kakao
szczypta kardamonu
1/2 łyżeczki cynamonu
4 duże jajka
50g cukru trzcinowego
60g mąki żytniej pełnoziarnistej
80g mąki pszennej tortowej
20g mąki ziemniaczanej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
50g orzechów włoskich drobno posiekanych

250g powideł węgierkowych

400g masy marcepanowej

polewa
100ml śmietanki kremówki 30%
30g miodu
200g czekolady deserowej
10g masła

do dekoracji
100g orzechów włoskich 

W niedużym rondelku na małym ogniu rozpuść masło z miodem, dodaj przyprawę piernikową, kakao, kardamon i cynamon, całość podgrzej do temperatury ok 60°C (nie gotuj!). Zestaw masę miodowa z ognia i odstaw do wystudzenia. 

Ubij jajka z cukrem na puch. Połącz trzy rodzaje mąki z proszkiem do pieczenia oraz sodą i dodając po 1 łyżce wymieszaj z masą jajeczną, potem wlej masę miodową z przyprawami. Wymieszaj całośc dokładnie, na końcu dodając pokrojone drobno orzechy włoskie. 

Wysmaruj blaszkę o wymiarach 32x10cm masłem i oprósz mąką, wlej masę piernikową i wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 160°C (z termoobiegiem) lub 170°C (bez termoobiegu) na ok. 35-40 minut. Sprawdź patyczkiem czy ciasto się upiekło (wbij patyczek szaszłykowy w ciasto, jeśli jest suchy, ciasto jest upieczone). Wyjmij piernik z piekarnika i odstaw do wystudzenia, zimny wyjmij z formy.

Wystudzony piernik wyrównaj od góry (zetnij wierzch na płasko). Przekrój ciasto w poprzek na 3 części. Podgrzej powidła śliwkowe i gorącymi przełóż piernik, posmaruj powidłami także wierzch i boki. Odstaw piernik do schłodzenia do lodówki na kilka godzin (najlepiej na całą noc).

Na oprószonym cukrem pudrem blacie rozwałkuj masę marcepanową na grubość ok 2-3 mm i przykryj nią dokładnie cały piernik (także boki). Ponownie odstaw ciasto do schłodzenia do lodówki.

Rozgrzej w rondelku na maleńkim ogniu składniki polewy i lekko przestudź, by polewa nieco zgęstniała, ale wciąż była lejąca. Ciepłą polewą pokryj cały piernik, wierzch udekoruj orzechami włoskimi. Odstaw piernik do stężenia. Przechowuj w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce. Pyszny!!

7 komentarzy:

  1. Dziekuję za przepis na pewno będzie pyszny .

    OdpowiedzUsuń
  2. Można piec jeszcze czy już za późno? :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. można piec nawet 2 dni przed Wigilią :) to piernik last minute - powodzenia!

      Usuń
    2. Niesamowicie dobra wiadomość :-):-)

      Usuń
    3. Wspaniała wiadomość :-) :-)

      Usuń
  3. Uff, co za ulga - zdążę! :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzień dobry, czy można pominąć marcepan na wierzchu i zrobić np. jedna warstwę marcepanowego przełożenia? I oblać czekolada bezpośrednio na ciasto? Czy nie wpłynie to źle na konsystencje lub trwałość?
    Pozdrawiam, A.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...