Jak tam ustalenia ze Św Mikołajem? wszystko już ma co powinien? Ja mam prezenty gwiazdkowe ogarnięte już w listopadzie, ale jeśli ktokolwiek z Was jeszcze nie ma wszystkich upominków, a macie wśród bliskich smakoszy i kulinarnych pasjonatów, poszukajcie dla nich książek kulinarnych. Oczywiście najlepiej kupuje się w sieci, może na zakupy po książki do czytania i smakowania wybierzecie się razem ze mną?
Kilka dni temu mój ukochany Frank Sinatra obchodził setne urodziny. Ja z nim je obchodziłam i to z wielką wielką radością. Bo Frank na zawsze jest i będzie ze mną, i co roku będziemy razem obchodzić Jego kolejne urodziny. Nie ma Gwiazdki, nie ma przygotowań do Świat bez jego muzyki. Posłuchajcie "Mistletoe and Holy"...
Lubię dostawać książki pod choinkę. Najbardziej takie do czytania, kocham kryminały (szczególnie jesienią i zimą) lubię książki, które mnie rozwijają, od jakiegoś czasu zaczytuję się Antologią polskiego reportażu i najnowszym "Australijczykiem" Marka Niedźwieckiego, ale uwielbiam też książki kulinarne. Mam już ich tak dużo, że z rzadka czekam na książkę do gotowania pod choinkę, podejrzewam, że Mikołaj nie jest pewien, czy mnie jeszcze czymś zaskoczy. Jeśli jednak poszukujecie ciekawej książki kulinarnej dla bliskich, przygotowałam dla Was listę kilkunastu pozycji, które mnie zainteresowały ostatnio. Sama nie mam jeszcze kilku z nich (Mikołaju, słyszysz?), ale mam nadzieję niebawem wstawić je do swojej biblioteczki.
"Alfabet ciast" Zofia Różycka
Książka właścicielki najpiękniejszego kulinarnie charakteru pisma i najlżejszej, najdelikatniejszej kreski, którą Zosia rysuje smak, głównie słodki. Rysowane ciasta Autorki pojawiały się m.in. w "Magazynie Kuchnia". W książce znajdziemy 24 przepisy na ciasta oraz 15 przepisów podstawowych np. na bezy, mus czekoladowy, czy sos owocowy. Niewielka, ślicznie wydana książka jest pełna kaligrafii, rysunków i zdjęć Autorki. Trochę brakuje mi w niej "osobistej historii", opowieści o autorce.
To świetna pozycja dla łasucha, który lubi piec wszystko co słodkie, ale też ceni piękny rysunek.
Cena ok 32zł
Cena ok 32zł
"Gault&Millau Polska" (go e mijo) Żółty przewodnik 2016
Najbardziej oczekiwany tytuł gastronomiczny roku, czyli co dokładnie? Gault et Millau to przewodnik po gastronomicznej mapie Polski. Anonimowi inspektorzy przewodnika odwiedzili ponad 800 miejsc w Polsce, by finalnie do książki trafiło 390 – absolutny crème de la crème rodzimych restauracji. Ale nie myślcie sobie, że w przewodniku są wyróżnione tylko bardzo drogie lokale, w których obiad dla dwojga lekko kosztuje połowę średniej krajowej! @ tym roku byłam z edycją 2015 w kilkunastu miejscach, które mnie zachwyciły, a absolutnie nie zrujnowały kieszeni. W edycji 2016 aż 390 restauracji, 102 miejsca noclegowe i ponad 120 produktów lokalnych i miejsc, w których można je kupić. Wydanie po raz pierwszy jest dwujęzyczne. To świetny prezent dla smakosza, który lubi odkrywać kulinarne horyzonty w restauracji. Swojego egzemplarza edycji 2016 jeszcze nie mam, ale liczę na Mikołaja!
Cena ok 60zł
"Hummus za'attar i granaty" Samar Khanafer
Kulinarna podróż po Libanie Samar Khanafer urodzonej w Lieningradzie pół-Polki, pół-Libanki. Pięknie wydana książka, która przybliża kuchnię Bliskiego Wschodu nie tylko poprzez wspaniałe potrawy (jestem wielką wielka fanką kuchni arabskiej), ale także poprzez pełne miłości opowieści o smaku, wspomnienia z rodzinnych spotkań autorki. Samar jest jedną z uczestniczek polskiej edycji MasterCchef, ale jej książka nie ma nic wspólnego z "szybkimi drukami" produkowanym tuz po zakończeniu programu. To autorska opowieść o miłości - do ziół, przypraw, bliskich i dalekich nam składników i do tego niezwykłego bigosu smaków, jaki może powstać z połączenia tradycji Libanu i Polski. To bardzo dobry prezent dla miłośników bliskowschodniej kuchni, także tych planujących niebawem wyprawę do Libanu.
Cena ok 63zł
"Jakubiak lokalnie" Tomasz Jakubiak
To pierwsza autorska książka kulinarna szefa kuchni znanego przede wszystkim z kanału Kuchnia+, ale także z kolacji wydawanych przy okazji Food Film Fest oraz autorskiej restauracji Gar Jakubiaka w Warszawie. Lubię Tomka kuchnię za jej lokalność, sezonowość, za bezpretensjonalność i odwagę w serwowaniu prostych, acz niesamowitych smaków. W książce sporo potraw wegetariańskich, ale oczywiście także ryby, mięsa, drób i desery, a także sporo rodzinnych opowieści. To niezwykle smaczna, bliska sercu "domowa" kuchnia, w której proste tricki potrafią świetnie podkręcić smaki. Moim zdaniem to fajny prezent dla mężczyzny, który chciałby rozwinąć się kulinarne skrzydła.
Cena ok 62zł
"Kipi kasza" Pawel Łukasik, Grzegorz Targosz
Bardzo, bardzo fajna pozycja o składniku, będącym podstawą kuchni polskiej, a jednocześnie chyba najchętniej odkrywanym i wprawiającym w zachwyt obcokrajowców. Autorzy bloga kulinarnego gotowaniezpasja.pl, w swojej pierwszej książce nie dość, że omawiają kasze z 11 zbóż i pseudozbóż, uczą jak każdą z nich ugotować (w tym moja ukochana technika "w gaciach", choć u nich opisywana bardziej elegancko), to wypełniają książkę apetycznymi zdjęciami i ponad setką przepisów na najróżniejsze dania z kasz. Kasza świetnie sprawdza się w ich książce zarówno w daniach wegańskich, wegetariańskich, jak i propozycjach dla mięsolubnych oraz entuzjastów ryb To świetna propozycja dla każdego, kto chciałby odczarować kaszę, po prostu się jej nauczyć, a nawet wznieść na wyższy poziom we własnej kuchni. Kasza to zdrowie! I znów namawiam - kupujcie fajne książki blogerów, to dla nas bardzo ważna forma uznania.
Cena ok 55 zł
"Koktajle dla zdrowia i urody" tom 1 i 2
Katarzyna Błażejewska
Nie myślcie, że to szalony pomysł polecać książkę o koktajlach na Gwiazdkę. Przecież tuż po Świętach znów będziemy marzyć o detoksie, zrzuceniu zbędnych gramów i odczuciu lekkości w talii. Autorka jest dietetykiem klinicznym i właścicielką studia dietetyki. Znam Kasię osobiście i oprócz tego, że pięknie wygląda wiem, że uwielbia jeść, zatem w kwestii smaku można jej zaufać. W książkach nie ma ściemy. To jest naprawdę fura pomysłów i inspiracji na zdrowe, a przede wszystkim pyszne koktajle - na odchudzanie, poprawienie nastroju, na chandrę uspokojenie, czy doładowanie baterii.
Cena każdego tomu ok 31 zł
"Kuchnia Polska. Szkoła Gotowania" Marek Łebkowski
"Kuchnia polska. Nauka gotowania" Marek Łebkowski
To są pozycje sprzed kilku lat, dziś dostępne tylko w antykwariatach i na Allegro, ale... zapolujcie koniecznie. Moim zdaniem książki Marka Łebkowskiego to absolutna biblia kuchni polskiej. Mimo, iż znam książki wydawane przez Hannę Szymanderską, czy Macieja Kuronia, to jednak do Łebkowskiego wracam najczęściej po zawsze sprawdzone przepisy, których większość jest współczesnymi opracowaniami dawnych receptur z XVIII-XX wieku. To obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chciałby poznać korzenie kuchni polskiej i tradycyjne receptury. Tu więcej pisałam o tej pozycji.
Cena ok 70-140zł
"Mali szefowie kuchni" Joseph Seeletso
Polski Botswańczyk, Józek Seeletso (o warsztatach, z którym pisałam na blogu) wydał właśnie swoją drug, autorską książkę. Wielkie, wielkie zaskoczenie! To opowieść o wyprawie na jaką do Londynu wybrał szóstkę nastolatków, którzy chcieliby zostać szefami kuchni w przyszłości. No przynajmniej dziś takie mają plany. Józek oprowadził ich po najważniejszych kulinarnie punktach na mapie Londynu,, gdzie sam zaczynał swoją kulinarną karierę, a potem zaprosił do swojego studio kulinarnego, by przekazać im nieco podstaw w kuchni. W książce jest ok 50 przepisów na dania, które młodzież może sama wykonać w domu od A do Z (od śniadań, przez mięsa, ryby, przekąski, po dania na imprezy oraz desery). A Józek jak zwykle odważnie i inspirująco łączy smaki i składniki. To świetny pomysł na prezent, przewodnik po kuchni dla zapalonego kulinarnie nastolatka.
Cena ok 49zł
"O chlebie" Eliza Mórawska
Kolejna książka autorki bloga "White Plate", tym razem traktująca o chlebie, w którego wypiekaniu Eliza stała się ekspertką już kilka lat temu. Warsztaty chlebowe, które czasami prowadzi sprzedają się na pniu! Książka (tak jak "O jabłkach") wydana przez Full Metal, czyli zespół odpowiedzialny za Magazyn Usta. Piękna, spokojna, wysmakowana z ciekawymi przepisami na bułki, chleby drożdżowe i na zakwasie, a także słodkimi, piekarniczymi wypiekami. 45 receptur, sporo opowieści, fajny klimat. To świetna pozycja na prezent dla początkujących piekarzy i czytelników jej bloga. Hej, w końcu kupienie książki autorki bloga to najlepszy sposób wyrażenia jej wdzięczności za lata pisania na blogu, czyż nie?
Cena ok 56zł
"Obfitość" Yotam Ottolenghi
Kolejna książka autora kultowej "Jerozolimy". Tym razem autor wkręca nas w warzywa - ponad 120 wegetariańskich przepisów przesyconych kuchnią śródziemnomorską, tak bliską autorowi. Dużo o zieleninie, bakłażanach, warzywach kapustnych i cebulowych, ryżu oraz innych ziaren, makaronach, roślinach strączkowych, cukinii, owocach, grzybach i pomidorach. Świetne zdjęcia, niesamowite opowieści, lekkość pióra i ta niezwykła umiejętność zarażania smakiem. To obowiązkowa pozycja dla każdego wegetarianina, a także mięsożerców, którzy chcieliby odkryć potencjał warzyw i zwyczajnie się w nich zakochać. Sama jeszcze nie mam tej książki, ale w księgarni już sporo czasu jej poświęciłam. Liczę na egzemplarz pod choinką.
Cena ok 54zł
Cena ok 54zł
"Qmam Kaszę" Maia Sobczak
To pierwsza, autorska i bardzo osobista książka autorki świetnego bloga Qmam kaszę. I książka jest taka jak Maia i jej blog - pełna ciepła, miłość, skupienia, troski. Książka o miłości do siebie i tego czym i kim się stajemy dzięki spożywanemu jedzeniu. Książka o kaszy, o mleku roślinnym, o warzywach, które mają magiczną moc, o korzeniach smaku i minimaliźmie, bo mniej znaczy więcej. W książce jest ponad 70 lekkich, zdrowych, pełnych dobrej energii przepisów, które nie zawierają białego cukru, białej soli, sztucznych barwników. Proste, a jednocześnie wysmakowane, naturalne, a zarazem niezwykłe jedzenie inspirowane Matką Naturą, oparte głównie na roślinach. To doskonała propozycja dla osób, które chcą odkryć potęgę roślin, dla miłośników prostej, magicznej kuchni i wszystkich entuzjastów boga Mai. I znów - czytasz bloga, koniecznie kup książkę jego autorki.
Cena ok 39zł
"Sprytna kuchnia, czyli kulinarna ekonomia" Jan Kuroń
Autorska książka niezwykle pozytywnego i energetycznego kucharza, który nauki pobierał nie tylko w kuchni swego sławnego ojca Macieja, ale tez w Le Cordon Bleu. To niezwykła książka na polskim rynku, traktuje bowiem nie tylko o tym jak gotować pysznie i ciekawie, ale przede wszystkim jak nie marnować jedzenia - zaplanować zakupy, zorganizować spiżarnię, gotować ekonomicznie, z wykorzystaniem wszystkich składników. Jasiek uczy jak nie ulec modzie na gadżeciarstwo w kuchni i tu także podejść ekonomicznie do tematu, jak planować zakupy i że warto jeść sezonowo - bo to zdrowo i tanio, nawet jeśli mamy ochotę przygotować coś absolutnie wykwintnego, można to zrobić bez rujnowania portfela. W książce także fajne desery od jego żony, Anety. To świetna pozycja do wszystkich, którzy chcą jest wyśmienicie, ale z troską o zasoby portfela. Bardzo potrzebna dziś pozycja.
Cena ok 45zł
Długą drogę przebył Jamie od "Naked Chef" do "Superfood". Mój ulubiony kucharz, najbardziej energetyczny jakiego znam w najnowszej książce, bardzo osobistej, opowiada o "superfood" smaku na talerzu, który pobudza do działania, daje zdrowie i jest pełne dobrej energii. Kupuj mniej, ale najlepszej jakość, szanuj produkt, wykorzystuj w kuchni najlepsze składniki, naucz się z nich przyrządzać różne potrawy, by nigdy nie marnować jedzenia. To pierwsza książka, w której Jamie prezentuje własne zdjęcia potraw, sporo nauczył się od Davida Loftusa, z którym współpracował przez wiele lat. To świetna apozycja dla każdego entuzjasty Jamiego, ale także osób poszukujących prawdy w jedzeniu., zamiast wystrzałowych kompozycji na talerzu.
Cena ok 70zł
Cena ok 70zł
"Warzywo" Dominika Wójciak
Autorska książka Dominiki Wójciak, zwycięzczyni Master Chefa. Książka z premedytacją czaruje smakiem i "odczarowuje" ulubione warzywa Dominiki - rabarbar, botwinkę i burak, bób, kapustę, ziemniaka, marchewkę, kalafiora, cukinię, fasolę i dynię. Ważne, iż autorka nie jest weganką, czy wegetarianką. I choć wydała książkę, w której nie występuje mięso, ryba, czy skorupiak, to na każdej karcie książki widać jej wielką miłość do warzyw. Książka zawiera 111 przepisów i jest podzielona sezonowo, na działy wg ulubionych warzyw autorki. To świetna pozycja dla wszystkich, którzy chcą odkryć nowe wcielenia popularnych warzyw, trochę je we własnej kuchni "odczarować" lub pomóc sobie w drodze do wegetarianizmu. Tu więcej pisałam o książce.
Cena ok 65zł
"Sprytna kuchnia, czyli kulinarna ekonomia" Kupiłam dzisiaj rano w Biedronce za 25 zł :)
OdpowiedzUsuńświetna wiadomość! jak ekonomia to ekonomia ;)
UsuńJa zazwyczaj szperam w małych local charity shops .Bywa, że za funta można wyrwać naprawdę wspaniałe książki. Musze pomyśleć o tych polskich . Poszperam w sklepach online. Dzięki za recenzje ! W gąszczu różności które teraz są na rynku podpowiedzi zawsze są cenne.
OdpowiedzUsuń