Och, jak ja czekałam na jagody! Cały rok, całą jesień, zimę, wiosnę. Czekałam na czarne języki, na jagody ze śmietaną, na ukochane jagodzianki, na jagodowy sernik, jeszcze ciepłe od słońca jagody jedzone prosto z krzaka Kocham, kocham jagody! Na początek sezonu jagodowego, gdy te czarne leśne owoce wciąż mocno kosztowne, miksuję fantastyczny, pełen zdrowia, puszysty koktajl jagodowy. Bo do niego potrzeba niewiele jagód, ot tyle, żeby dobrze zacząć jagodowe szaleństwo, które za chwile nastanie.
No to może posłuchacie ze mną dziś cudownego Louisa Armstronga? On tak pięknie, pięknie śpiewa o "Blueberry Hill", posłuchajcie...
Co najczęściej przygotowujecie z jagód? Ja kocham lipcowe klejenie pierogów z jagodami albo czeskich knedli drożdżowych z jagodami, a gdy podaję niedzielny mocno jagodowy sernik na zimno, najpierw jest jęk zachwytu, że to już, JUŻ lato i jagodowe ciasta. Babcino-maminą, granatową i aksamitną zupę jagodową doprawiam słonymi łzami wzruszenia i wspomnień z dzieciństwa. A moja córka, jak ja w dzieciństwie zjada litry jagód z cukrem i śmietaną lub jogurtem, albo z samym cukrem. Jest lato, jest bosko. Może nawet uda się wybrać kiedyś do lasu na zbieranie jagód do emaliowanych kubeczków, jak dawniej. Tymczasem czekam aż dojrzeją nasze własne owoce borówki amerykańskiej na wysokich, kilkuletnich krzakach. Bardzo je lubimy, ale nigdy nie zastąpią nam małych, czarnych jagód leśnych. Kupiłam dziś szklankę jagód na targu i zmiksowałam fantastyczny, puszysty koktajl jagodowo-bananowy z siemieniem. Jest zdrowy i PYSZNY!
BANAN - prawdziwa bomba energetyczna - świetne źródło potasu, węglowodanów, magnezu. Zwiera także błonnik pokarmowy, skrobię i witaminę C. Dają poczucie sytości, co pomaga nam unikać podjadania, są świetnym zastrzykiem energetycznym, pobudzają do pracy mózg, czyli idealnie na ciężki dzień.
JAGODY i BORÓWKI- mają mnóstwo cennych pierwiastków mineralnych - miedź, mangan, selen i cynk, a także witaminy A, B, C, PP. Dzięki zawartości fitoestrogenów i kwasu foliowego jagody polecane są w diecie antynowotworowej. Mają sporo przeciwutleniaczy (wspomagają usuwanie złego cholesterolu) i błonnika. Mają zbawienny wpływ na wygląd skóry, uszczelniają błony śluzowe żołądka, zapobiegają dolegliwościom układu moczowego, są znanym antidotum na zatrucia pokarmowe, mają właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe, przeciwdziałają anemii. A poza tym są pyszne, nadają potrawom i koktajlom piękny kolor.
SIEMIĘ LNIANE - jest świetnym źródłem cynku, kwasu foliowego, magnezu, żelaza, białka. A także zawiera ogromne ilości zdrowego błonnika, minerałów, witamin (w tym B i tak cennej witaminy E, witaminy młodości), lecytynę oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Składniki zawarte w ziarnach lnu fantastycznie działają na stan włosów, skóry i paznokci, obniżają ciśnienie krwi i oczywiście wspomagają procesy trawienne będąc jednocześnie osłoną dla jelit. Nasiona lnu zawierają związki cyjanogenne i enzymy, które je przemieniają w cyjanowodór, w chwili, gdy struktura ziarna pęknie. Jako, że enzymy są białkami, zalanie zmielonego ziarna gorącą wodą eliminuje ten proces i siemię jest bezpieczne. Dobrze jest samemu mielić siemię, gdyż związki w nim zawarte szybko się utleniają po zmieleniu ziaren. Do mielenia idealny będzie młynek do kawy lub dobrej mocy malakser (Thermomix, Vitamix). Jeśli używacie siemienia do koktajli, należy je zmielić i zalewać mocno ciepłą wodą (do 40stC, jeśli nie chcemy pozbawić siemienia cennych kwasów Omega-3), jeśli używacie całego ziarna, można je zalewać chłodną wodą lub innymi zimnymi płynami. Siemię lniane warto dodawać do potraw, koktajli, musli, granoli, ciastek, czy chleba. Siemię wspomaga utrzymanie równowagi hormonalnej, perystaltykę jelit, przyspiesza metabolizm, wspomaga odchudzanie, działa przeciwzapalnie i poprawia nastrój.
Koktajl jagodowo-bananowy z siemieniem to samo zdrowie, a poza tym jest tak niesamowicie smaczny, że będziecie go chcieli powtarzać codziennie, póki sezon na jagody trwa. Jest puszysty, leciutki, słodki od banana, jagodowy, ale też ciut bury od siemienia. By był ładniejszy można dodać więcej jagód. Ale to już, gdy będą tańsze i łatwiej dostępne niż w ostatnich dniach czerwca.
Puszysty koktajl jagodowo-bananowy z siemieniem
proporcje na 3 szklanki koktajlu
30g (3 łyżki) siemienia lnianego
1/2 szklanki ciepłej wody
szklanka jagód lub borówek amerykańskich
2 banany
mleko lub mleko roślinne
Siemię lniane zmiel w młynku do kawy lub dobrym malakserze (Thermomix, Vitamix), zalej mocno ciepłą wodą i odstaw na godzinę, a potem zmiksuj z jagodami i bananem. Mleka dodaj tyle, by uzyskać preferowaną konsystencję koktajlu - mniej lub bardziej gęstą. Podawaj z listkami mięty. Koktajl jest pyszny!
Cudowne zdjęcia! :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam połączenie bananów i jagód, więc dla mnie koktajl idealny! <3
U mnie w domu w sezonie jagodowym menu podobnego do Twojego. Ponadto na szybki deser robimy muffiny z jagodami, a gdy mamy więcej czasu, to korzystamy z przepisu Jamiego Olivera na świetne drożdżówki: http://www.jamieoliver.com/recipes/bread-recipes/sexy-swedish-buns/#iiuIToh3hyPsS1um.97
OdpowiedzUsuńoraz filmik: https://www.youtube.com/watch?v=aS52d3hcHfs
Ręce upaćkane po łokcie, ale zabawa przednia!
piękny rozgardiasz :))
UsuńA co jeśli się ma już zmielone siemię? Czy takie jest już bezwartościowe?
OdpowiedzUsuńzawarte w siemieniu związki szybko się utleniają i jeśli mam jeść/pić siemię dla zdrowia, lepiej je samemu mielic tuż przed użyciem
Usuń