coś więcej

Legendarne cajun chicken strips - paluszki kurczaka z Luizjany

Cajun chicken strips, znacie? Zakochałam się w nich ponad 20 lat temu, kiedy poznałam ostre paluszki z kurczaka w stylu cajun "od kuchni" w pewnej pięciogwiazdkowej sieci hotelowej w Dubaju, w której pracowałam. Gdy już wracałam do Polski z kontraktu, udało mi się wydobyć przepis od szefa kuchni naszej restauracji. I oto są legendarne cajun chicken strips, chrupiące, ostre paluszki z kurczaka w stylu cajun pochodzącym z Luizjany. Hit towarzyskich spotkań, karnawałowych imprez i posiadówek kibiców przy sportowych imprezach w tv. Nie ma meczu, czy popołudnia na skoczni bez cajun chicken strips!


No nie wiem nie wiem skąd tyle energii i lekkości wewnątrz mam ostatnio? Może to młoda miłość taka zaraźliwa? Nastoletnie zauroczenia, spacery w chmurach, nieśmiałe uśmiechy, jakie to cudne! A tymczasem ja też śmieję się jak do sera i słucham "Happy" Pharrela Williamsa, dajcie się nasycić tą energią!



Płyną jak rzeki bajou, smaki, aromaty, radość. Mój "szef", od którego wydobyłam przepis na cajun chicken strips miał korzenie z Luizjany. Ponoć jego babka cudownie karmiła kuchnią cajun. Wiadomo, że w hotelach, szczególnie tych najlepszych, receptury na klasyki są pisane dla całej sieci, no przynajmniej tak było owe 20 lat temu. Jason jednak podzielił się ze mną kilkoma trickami, które do przepisu na paluszki z kurczaka wprowadził mając w pamięci podniebienia smaki kuchni swojej babci. I tak właśnie od ponad 20 lat przygotowuję nasze ukochane, legendarne paluszki z kurczaka w stylu cajun.

W restauracji, w której pracowałam, cajun chicken strips przygotowywało się wyłącznie z polędwiczek kurczaka i wówczas są po prostu rewelacyjne, jednak można je przyrządzić także z piersi, byle zachować dość cienkie paski. Mięso będzie ciut bardziej zwarte, ale póki co nie znalazłam źródła samych polędwiczek z piersi kurczaka, które na dodatek nie pochodziłyby z masowej hodowli.



Paski piersi kurczaka są najpierw marynowane przez minimum 12 godzin w suchej marynacie z przypraw, a następnie panierowane - w mące, jajku i tartej bułce. Są chrupiące, ostre, soczyste i cudownie smakują z moim ukochanym dressingiem miodowo-musztardowym.


cajun chicken strips i moja ukochana Wataha od URSA - mariaż idealny!


Cajun chicken strips podaję w indywidualnych szklaneczkach, w których na dnie jest łyżka dressingu. Jeśli ktoś z gości nie lubi jeść rękoma, podaję dla wygody patyczek do szaszłyków lub widelczyk. Pokal dobrego, rzemieślniczego piwa, szklaneczki z paluszkami kurczaka w stylu cajun i dobra muzyka lub fajna impreza sportowa w tv i wieczór gotowy. Spróbujcie koniecznie!

Najlepiej przygotować sobie większa ilość mieszanki przypraw cajun, by wykorzystywać ją także do przyprawiania innych dań (czytaj cdn…).

Mieszanka przypraw CAJUN

3 łyżki słodkiej papryki
1 łyżka soli
1 łyżka suszonego czosnku lub 1 starty ząbek czosnku
1/2 łyżki  pieprzu cayenne
1/2 łyżki suszonej cebuli
3/4 łyżki białego pieprzu
1 łyżka suszonego oregano
1 łyżka suszonego tymianku
1/4 łyżki czarnego pieprzu
1/4 łyżki mielonych lub utłuczonych w moździerzu nasion kopru włoskiego
1/4 łyżki mielonych lub utłuczonych w moździerzu  ziaren kuminu
1/4 łyżki płatków chilli

Zetrzyj na tarce czosnek (jeśli użyjesz do przyprawy świeżego) i wymieszaj razem wszystkie sypkie przyprawy. Stosuj mieszankę cajun z umiarem, bo jest ostra. Dla uzyskania ostrych, ale nie zabijających po pierwszym kęsie paluszków z kurczaka, na 1 kg mięsa używam ok 100-130g mieszanki.


Cajun chicken strips - ostre paluszki z kurczaka w stylu cajun

1 kg polędwiczek z piersi kurczaka lub piersi kurczaka
ok 100-120g mieszanki przypraw cajun (przepis wyżej)
ok szklanki mąki
ok 4-5 jajek
ok szklanki bułki tartej

Umyj i i osusz pierś kurczaka, pokrój ją w paski wielkości polędwiczek z piersi kurczaka (każda pierś ma dwie takie polędwiczki, to najdelikatniejsza jej część) i dokładnie wymieszaj z mieszanką przypraw cajun. Najlepiej zrobić to rękoma w rękawiczkach. Przykryj miskę z mięsem folią i odstaw na noc do lodówki. Następnego dnia każdy pasek mięsa obtaczaj w mące, następnie rozkłóconym jajku i bułce tartej. To jest ten moment, w którym możesz od razu zabrać się za smażenie lub (jeśli przygotowujesz danie z wyprzedzeniem), zamrozić paluszki do smażenia innego dnia. Ułóż panierowane paluszki na tacy i wstaw do zamrażarki, a gdy będą dobrze zmrożone, przełóż do pudełka lub woreczka strunowego i przechowuj w zamrażarce do czasu imprezy.
Smaż paluszki na rozgrzanym oleju, aż będą rumiane i chrupiące (ok 2-3 minut, zamrożone ok 5 minut). Odkładaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, podawaj koniecznie z sosem miodowo-musztardowym. Możesz je zaserwować tak jak ja - w indywidualnych szklaneczkach z dressingiem honey-mustard na dnie.

Dressing miodowo-musztardowy (honey-mustard)

100g miodu gryczanego lub spadziowego
ok. 130g musztardy sarepskiej lub dijon

Wymieszaj dokładnie miód z musztardą i podawaj do paluszków. Jeśli lubisz ciut ostrzejszy sos, dodaj nieco więcej musztardy. Sos jest fantastyczny!

12 komentarzy:

  1. Żaden kibic, żaden kinomaniak, żaden imprezowicz odmówić nie może. Jak odmówi, znaczy się - musi weganin:)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo smakowite kąski! szkoda, że u nas dieta bez kurczakowa :(

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo apetyczne kąski :) ja również uwielbiam dressing miodowo-musztardowy, jest najlepszy!

    OdpowiedzUsuń
  4. Podejrzewam, że to będzie dalekie od ideału, ale czy warto w ogóle próbować upiec kurczaka zamiast go smażyć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przygotuj wszystko do do ostatniego etapu, a potem jednoczesnie usmaż 2 paluszki i upiecz dwa paluszki - ocenisz i będziesz pewna co lepiej smakuje :) Z tym pieczeniem może nie byc tak źle

      Usuń
    2. Hehe, podejrzewam jaki będzie werdykt;)

      Usuń
  5. znalazłam przepis a impreza przede mną 18 tka syna...super ze można mrozić..nie ma to jak prace rozłożone w czasie
    i moje zapytanie..można usmażyć we frytkownicy? byłoby szybko i sprawnie ale
    w jakiej temperaturze i jak długo by się dopiekły?

    robiłam kiedyś podobnie ale smażenie trwa wieki a ja potrzebuje by było szybko i...smacznie ']

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Frytkownica to najlepsze rozwiązanie! Tak właśnie smażone były w naszej hotelowej kuchni i tak smażyłam je na początku. Potem pozbyłam się frytkownicy i dziś nie umiem podpowiedzieć w jakiej temperaturze należy je smażyć. Szczerze przyznam, że nawet nie pamiętam, czy nasza stara frytkownica miała opcję ustawiania temperatury oleju!
      Proszę spróbować na niezbyt gorącym oleju usmażyć 1 paluszek i zorientować się, czy jest właściwa temperatura, zwiększyć zawsze można, a obniżanie temperatury gorącego oleju trwa dłużej niż zwiększanie. Proszę pamiętać, by smażyć partiami, niezbyt dużo na raz!
      Udanej imprezy :)
      Aha, a na 18stkę to polecam jeszcze trzy przepisy bardzo lubiane przez moją domową młodzież:
      Tapenada z czarnych oliwek (do chleba, bagietki) http://www.chillibite.pl/2010/05/tapenada-ala-meltemi.html
      Cytrynowa pasta z fety (do chleba, bagietki); http://www.chillibite.pl/2015/01/cytrynowa-pasta-z-fety-rewelacyjna.html
      Proste i pyszne roladki z tortilli: http://www.chillibite.pl/2014/01/roladki-koktajowe-z-tortilli.html

      Usuń
  6. dzięki za odp ;]
    myślę ze zacznę od 150-160 stopni tak piekę pączki więc powinno być okej
    dzięki za przepisy!
    zbyt późno znalazłam Twojego bloga jest tu ogrom wiedzy i przepisów typu -do zrobienia-
    receptury na dobre mięsko szukałam już od dłuższego czasu
    mam tendencje do spiekania go a i łasuchów w domku którzy za dobre mięsko oddaliby wszystko

    buszuje po blogu juz drugi dzień i widzę tyle możliwości dla mnie
    dziękuje ze jesteś i ze dzielisz się z innymi swoja wiedza kulinarną [wszystko dokładnie opisane] a to ważne dla laików
    i nie tylko...lubię opisy do potraw bo wtedy mogę sobie wyobrazić efekt końcowy -dzieła-
    jestem z tej epoki gdy w sklepach były ...tylko haki a o przyprawach pewnych składnikach nikt nie słyszał wiec doceniam wiedze innych i po troszku przyswajam i wcielam w życie w mojej kuchni która teraz nie jest banalna

    ps muza super nogi w rytm kręcą się po kuchni ']


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tamtą epokę to i ja pamiętam :)
      Dziękuję za tyle miłych słów i prawdziwe czytelnictwo bloga! Czasem się zastanawiam, czy poza składnikami i recepturą ktokolwiek czyta te całą resztę ;)
      Powodzenia w odkrywaniu kolejnych przepisów u mnie i cieszę się, że mogłam pomóc :)
      A propos mięsa, polecam taką zakładkę: http://www.chillibite.pl/search/label/mięsa
      I w najbliższym czasie owego nastolatka namówcie na pomoc przy wspólnym zrobieniu karkówku z warzywami, świetna jest!

      Usuń
  7. A czy można tego kurczaka usmażyć dzień wcześniej i w trakcie imprezy podgrzać w piekarniku? Mam imprezę na 20 osob, więc tylko finger food:) a niezbyt bym chciała smażyć przy gościach w kuchni otwartej na salon...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej, można usmażyć wcześniej, a w dniu podania podpiec na blasze w piekarniku. Sos miodowo-musztardowy można zrobić kilka dni wcześniej. Udanej imprezy! :)

      Usuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)