W dzieciństwie najbardziej na świecie lubiłam buraczki na ciepło. Furda mięso, po co ziemniaki, skoro były buraczki! Babcia Zosia, spryciula niesamowita mieszała mięso i pozostałe składniki obiadu z burakami i tak "zaburaczkowany" obiad mnie zawsze zachwycał. Potem nastały czasy przedszkola, znienawidzonej, niedoprawionej buraczkowej brei i na długie lata rozstałam się z "jarzynkami" buraczanymi. Ale jest jedna jej wersja, którą kocham do dziś - buraki z jabłkiem w jarzynce na zimno. Zamykam ich całą furę w słoiki i żadna zima mi nie straszna :)
Buraczki z jabłkami do słoików robię od kilku lat. Niby po co, skoro burak i jabłka dostępne są całą zimę? Po prostu jesienią mam mnóstwo zapału do robienia przetworów i zamykania warzyw w słoiki, ale już zimą, gdy pichcę weekendowy obiad zwyczajnie nie chce mi się nastawiać kolejnego garnka do duszenia jarzynki. Najbardziej lubimy buraczki z jabłkami na zimno, a wyjęcie ich ze spiżarni jest po prostu szybsze niż duszenie i studzenie. W tym roku wyjątkowo szybko idzie mi pasteryzowanie słoików z moim nowym "przydasiem" kuchennym, z którym błyskawicznie się zaprzyjaźniłam - potężnym 30 litrowym pasteryzatorem WECK.
Przygotowując buraczki do słoików, zawsze wybieram słoiki, które dla naszej pięcioosobowej rodziny są "na raz", czyli na jeden obiad. Dzięki temu nic nie pozostaje i nie ma szansy się zepsuć. Wielkość słoików dostosujcie zatem potrzeb i możliwości własnej rodziny.
Zróbcie od razu większą ilość tej jarzynki (z podwójnej lub potrójnej porcji). Jest szybka i prosta do zrobienia, ale "hurtowe" gotowanie, czy pieczenie buraków, co trwa ponad godzinę, idzie po prostu sprawniej niż rozkładanie tego procesu na kilka razy. Do swojej jarzynki używam jabłek odmiany szara reneta - owoce są jędrne, nie rozpadają się podczas gotowania i pozostają w paseczkach nawet po pasteryzowaniu.
Jarzynka z buraków z jabłkami i cebulą
Soczysta, jędrna, ciut słodkawa, wyśmienita jarzynka jesienna. Uwielbiamy ją na zimno, bo szkoda czasu na podgrzewanie. Podaję ją do pieczonych żeberek, zrazów zawijanych, do gołąbków abarotnych i polskiego gulaszu.z podanych proporcji wyjdzie ok 4 słoików o pojemności ok 500ml każdy
2 kg buraków
200g cebuli
3-4 łyżki oleju
1 kg jabłek odmiany szara reneta
ok 1,5 łyżeczki soli
ok 2 łyżki octu jabłkowego
ok 2 łyżki cukru trzcinowego demerara
Buraki umyj i ugotuj lub upiecz w łupinach* do miękkości. Wystudź i obierz (skórka pięknie schodzi), a następnie zetrzyj na grubej tarce. Cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż na szklisto na oleju. Jabłka obierz, pozbaw gniazd nasiennych i zetrzyj na grubej tarce.
Wymieszaj razem buraki, jabłka i cebulę (dodając olej ze smażenia cebuli). Dopraw całość cukrem, solą i octem jabłkowym. Krótko razem zagotuj, a następnie przekładaj do słoików, i pasteryzuj 30 minut w temperaturze 80°C.
* buraki upiecz (najlepiej poprzedniego dnia) - umyte bulwy zawiń w folię aluminiową i piecz ok 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 190°C. Odstaw do wystudzenia, potem obierz i zetrzyj.
* buraki upiecz (najlepiej poprzedniego dnia) - umyte bulwy zawiń w folię aluminiową i piecz ok 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 190°C. Odstaw do wystudzenia, potem obierz i zetrzyj.
Smakowite są takie buraczki. :)
OdpowiedzUsuńMajana, są pyszne! zrób na zimę :)
Usuńjutro zabieram się za te buraczki :)
OdpowiedzUsuńMonika - jak poszło? udały się?
UsuńMam pytanie - czy buraczki pasteryzuje sie w piekarniku? stąd temp 80°?
OdpowiedzUsuńMam pasteryzator, w którym można ustawić temperaturę. Jeśli będziesz to robić klasycznie, w garnku z wodą, wystarczy, żeby lekko pyrkała. Nie mam doświadczeń z pasteryzowaniem w piekarniku, ale dla pewności nieco bym zwięksyzła temperaturę.
UsuńJa to Cię normalnie kocham....Gdzie ja byłam, że wcześniej Ciebie nie odkryłam.....
OdpowiedzUsuńJutro zakupię na targu i buraczki i jabłuszka i cebuli worek...
Zrobię, napiszę, podziękuję.....
Chyba nie jest jeszcze za późno na tego typu przetwory....co ?
Buziaki.
Cedra
Cedra - to szczyt sezonu na buraki, cebulę i jabłka. Go Girl! :))
UsuńSiódma rano....wyruszam na łowy:)
UsuńŚciskam.
Cedra.
Zrobiłam.Są rewelacyjne ! Cudowne ! Przepyszne !
Usuń(wcześniej to tylko z papryką robiłam)
Dziękuję, dziękuję dziękuję !
Cedra.
bardzo się cieszę i na zdrowie!
UsuńSzybkie pytanie- czy mozna te jarzynek zrobic bez octu? Tzn czy w słoiku sie nie zmarnuje wtedy? Bo moja rodzina nie toleruje octu:/
OdpowiedzUsuńTo nie jest ocet spirytusowy tylko znacznie łagodniejszy jabłkowy. Można spróbować go zastąpić sokiem wyciśniętym z cytryny, ocet/cytryna mają na celu zachowanie pięknego koloru buraków, bez kwaśnego czynnika jarzynka będzie brzydka, jednak nie wpłynie to na jej trwałość, gdyż całość jest pasteryzowana. Powodzenia!
Usuń:)
Takie małe pytanie- czy zamiast octu można dodać sok z cytryny? Chciałam buraczki zrobić dla dziecka rocznego. Pozdrawiam! :)
OdpowiedzUsuńocet jabłkowy nie powinien być najmniejszym przeciwwskazaniem dla dziecka, tym bardziej, że jest tu w minimalnej ilości (2 łyżki na 3,5kg warzyw i owoców!), ale oczywiście można spróbować z cytryną.
UsuńUwielbiam twoje przepisy.. inspirują do gotowania, po ich przeczytani nie da si e porzejść obojętnie obok garnka normalnie :) teraz przyszedł czas wypróbować i ten przepis..
OdpowiedzUsuńchciałam spróbować upiec buraki.. tylko mam może głupie pytanie jak pieczesz buraki - temp/ orientacyjny czas pieczenia?
buraki upiecz (najlepiej poprzedniego dnia) - umyte bulwy zawiń w folię aluminiową i piecz ok 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 190°C. Odstaw do wystudzenia, potem obierz.
UsuńWłaśnie upchnęłam w 14 słoików i myślę, że zrobię jeszcze drugą porcję. Są super! Jak zwykle jesteś niezawodna! I pyszna!
OdpowiedzUsuń:*) na zdrowie! i tak, zrób więcej :)
Usuńczy mozna bez cebuli
OdpowiedzUsuńja pasteryzuje w szybkowarze z 40 min jak mam bardzo dużo produktu. w takim wypadku produkt może po pasteryzacji może stać latami, choć trochę straci wartości. ewentualnie można zrobić tyndalizacje, żeby zabić formy przetrwalnikowe drobnoustrojów, tylko proces trzeba rozłożyć na 3 dni jeśli chcemy mieć pewność że produkt np. za 10 lat będzie zdatny do jedzenia. ;)
OdpowiedzUsuńCzy można zronic 1,60 kg buraków i 1kg jabłek
OdpowiedzUsuńJak najbardziej :) Baw się przepisami, eksperymentuj!
UsuńCzekam na wieści jak się udało :)
Czy można mniej buraczki a więcej jabluszek
OdpowiedzUsuńW kuchni można WSZYSTKO :)
UsuńZastanawiam się czy przetwory będą ok jeśli odwróce kolejność zdarzeń w przepisie. Czy jeśli najpierw zetrę Buraki i Jablka i dopiero wtedy poddusze w garku- reszta dalej jak w przepisie to wyjdą mi? Nie popsują się? Szukam jak ułatwić sobie i skrócić robotę😉
OdpowiedzUsuńWiesz, zrobić możesz wszystko :) ale... burak pieczony w skórce, i dopiero potem obierany i rozdrabniany zachowa więcej słodkości. Starty i upieczony może się przyrumienić. Starty i duszony, będzie rozpadał w trakcie. Próbuj.
UsuńIdeą tego przepisu jest króciutkie zagotowanie jabłek z już upieczonymi słodkimi burakami.
Upieczenie surowych buraków to 1 minuta pracy - myjesz buraki, zawijasz każdy w folię alu, wstawiasz do pieca i koniec.
Dopiero np kolejnego dnia możesz robić resztę. Obranie i starcie Starcie upieczonych buraków jest dużo prostsze i szybsze niż surowych.
Powodzenia i daj znać co finalnie zrobisz :)
Czy sałatkę można zrobić beż cebuli?
OdpowiedzUsuń