Wielkanocne kraszanki - naturalnie barwione

W tym roku tradycja sobotniego barwienia kraszanek wydarzyła się nieco wcześniej, to na wypadek, gdybyście chcieli skorzystać z podpowiedzi jak barwić piękne wielkanocne jajka bez chemicznych farbek. Było kilka wpadek i pięknych sukcesów - wielkanocne kraszanki naturalnie barwione są piękne! A jakie w tym roku będą na Waszych stołach?

Po śniadaniu wielkanocnym dzieci zazwyczaj rozpoczynają zabawę w stukanie się jajkami - czubek do czubka, dupka do dupki, boczek do boczku. Oczywiście wygrywa ten, którego jajko wytrwa najwięcej potyczek z kolorowymi przeciwnikami. Ja wiem to od jednej z pierwszym lekcji fizyki, żeby zawsze brać w rękę jajka z cebuli - nie używa się do nich octu, który osłabia skorupkę. Wszystkie jajeczne potyczki mam od tej pory wygrane... oczywiście teoretycznie, bo już od lat zabawę pozostawiam dzieciom, które jeszcze tricków octowych nie znają :) Zabawę uwielbiają wszystkie dzieci, a jajka zjadamy na świąteczny obiad - w żurku lub w zupie chrzanowej.

Kiedy barwić naturalnymy barwnikami - jeśli chcecie naturalnie zabarwić jajka, najlepszym czasem na to będzie piątek, gdyż niektóre barwiki wymagają aż 15 godzin, by kolor dobrze chwycił. Koniecznie zaproście dzieci do pomocy - kraszenie jajek to jedna z najpiękniejszych tradycji wielkanocnych. Najpierw przygotowałam wszystkie barwniki i wywary,  po ugotowaniu jajek podgrzałam je raz jeszcze, wtedy dodałam ocet i do gorących barwników wkładałam gorące ugotowane na twardo jajka.  Wyjątkiem są jajka pomarańczowo-brązowe z łusek cebuli, o nich na końcu.

Kraszanki  w paseczki - ciekawym pomysłem jest owinięcie jajek gumką recepturką, która blokuje równomierne barwienie skorupki i powstają kraszanki w paseczki.

Błyszczące kraszanki - Można jajka pozostawić w wersji matowej - jaką uzyskują po wyjęciu z barwnika, ja jednak bardzo polecam rozsmarowanie na dłoniach kawałka masła lub oleju i wtarcie tej odrobiny tłuszczu w skorupki - będą przepięknie, delikatnie błyszczały. 


szpinak i bazylia
próbowałam uzyskać kolor zielony, okazał się jednak najtrudniejszy, jajeczka wyszły śliczne, w ciekawe wzory jednak absolutnie nie zielone. Nie usuwałam liści z wywaru. 

garść szpinaku (świeży lub mrożony)
spory pęczek bazylii
szklanka wody
1 łyżka octu
gotować szpinak i bazylię ok 10 minut, odstawić wywar, by dobrze naciągnął na ok godzinę
zagrzać wywar, do gorącego dodać ocet i do tej mieszanki (razem z liśćmi) wkładać gorące jajka, zostawić na min 15 godzin

W przyszłym roku sama wysieję żyto w doniczce odpowiednio wcześniej, by kolor był jak u babci - piękny i zielony uzyskany z gotowania młodego żyta.


kurkuma
kolor chwyta błyskawicznie, można na jajka założyć wcześniej gumkę recepturkę, u mnie niestety ściągnęła się w słoiku Jedno jajko jest wyraźnie ciemniejsze, drugie jaśniejsze - to trzymałam w barwniku zaledwie 2 godziny.

1 opakowanie kurkumy (ok 3 łyżek)
szklanka wody
1 łyżka octu 
kurkumę zalać wrzątkiem, dodać ocet, do gorącego barwnika wkładać gorące, ugotowane na twardo jajka. Już po ok 2 godzinach będzie widać efekt, ale jeśli chcecie uzyskać ciemny, słoneczny kolor, zostawcie jajko w barwniku na całą noc

herbata macha
zabarwia na delikatny zielono-żółty kolor, to znów nie dokładnie ten efekt zielonego, o który mi chodziło, ale jajko bardzo pięknie, nierównomiernie wybarwione. Umówmy się - mogłam dodać więcej herbaty, ale trochę mi jej było szkoda :)

2 łyżeczki herbaty macha
szklanka gorącej wody
1 łyżka octu
herbatę zalać gorącą wodą, poczekać aż naciągnie kolorem, do gorącego barwnika wkładać gorące, ugotowane na twardo jajko, zostawić min 15 godzin do zabarwienia

burak
o to ciekawostka - kolor piękny na skorupce, jednak przy wyjmowaniu zaczął schodzić pozostawiając blado różową skorupkę pod ciemniejszymi plamami - wyszło pięknie, chociaż znów nie aż tak intensywnie jak oczekiwałam. Jeden z najciekawszych kolorów-niespodzianek jaki uzyskałam

2 buraki
1,5 szklanki wody
1 łyżka octu
buraki pokrój na mniejsze kawałki, zalej wodą i gotuj ok 20 minut, zdejmij z ognia i odstaw na ok 2 godziny, by kolor jeszcze naciągnął. Podgrzej barwnik, wyjmij buraki, dodaj ocet i do gorącego barwnika wkładaj gorące, ugotowane na twardo jajka. Odstaw na min 15 godzin. Jeśli wyjmiesz je ostrożnie z barwnika do wysuszenia, pozostaną w ciemniejszym fioletowo-różowym kolorze, możesz je też nierównomiernie zetrzeć papierem dla uzyskania ciekawszego efektu. Ja z pewnością wypróbuję jeszcze metodę barwienia w soku wyciśniętym z buraków.

czerwona pomarańcza
gdy wyciskaliśmy sok z ostatnich kilku kilogramów czerwonych pomarańczy odmiany moro, na rubinowo było zabarwione wszystko- ręce, bluzki i deski do krojenia - musiałam wypróbować, czy  jajka równie mocno zabarwią się od soku krwisto czerwonych pomarańczy - efekt przepiękny!

1/2 szklanki soki z czerwonej pomarańczy
1 łyżka octu
do przefiltrowanego przez sitko soku dodaj łyżkę octu i włóż jajko. Odstaw na min 15 godzin. Musze spróbować też kiedyś wersję bez octu, ale o tym innym razem :)

jagoda
jagody to kolejne owoce, które brudzą straszliwie, a może też pięknie barwią? jajka wyszły pięknie ciemne, nierówno wybarwione na niema czarny fiolet - cudne!

ok 1/2 szklanki soku z czarnych jagód
1 łyżka octu
do soku dodaj ocet, włóż gorące, ugotowane na twardo jajko i odstaw na min 12 godzin.

czerwona kapusta
czerwona kapusta jest fioletowa, ale ugotowana daje piękny, ciemno granatowy barwnik, jestem zachwycona tymi jajkami, część z nich przed włożeniem do barwnika owinęłam gumką recepturką, dzięki czemu pozostał na nich ciekawy wzór

1/4 główki czerwonej kapusty
woda
1 łyżka octu
kapustę poszatkuj zalej wodą i gotuj ok 20 minut - tyle by ilość płynu zredukowała się do ok 1 szklanki. Odstaw wywar na ok godzinę, by bardziej naciągnął. Odcedź kapustę, podgrzej wywar, dodaj ocet i do gorącego wkładaj ugotowane na twardo jajka. Odstaw na min 15 godzin. Jesli wyjmiesz jajka delikatnie, zaschnie na nich ciemno niebieski kolor, jeśli jednak tuż po wyjęciu wytrzesz je ręcznikiem, pozostaną w błękitnych skorupkach.

łuski cebuli - tu gotujemy surowe jajka w garnku z łuskami cebuli
najstarsza, najbardziej tradycyjna metoda, z której powstają najtwardsze jajka i dziesiątki wariacji kolorystycznych

spora torebka łusek cebuli 
2 szklanki wody
surowe jajka
do garnka włóż łuski cebuli, zalej zimną wodą, włóż surowe jajka i gotuj ok 10 minut. Jeśli jajka zawiniesz w gumki recepturki, będą miały paseczki, jeśli otulisz je łuskami czerwonej cebuli, powstaną plamiste odbarwienia. Jajka możesz wyjąć z wywaru już po 10 minutach - będą złocisto-brązowe, po  ok 2 godzinach pomarańczowo-brązoawe, a po całej nocy w wywarze będą bardzo ciemno brązowe. To moje ulubione i najpiękniejsze wielkanocne jajka i to nie tylko dlatego, ze wygrywałam nimi wszystkie jajeczne bitwy :)

kawa
barwiłam też jajka w naturalnej kawie - uzyskały piękny, ciemno brązowy kolor, jednak skorupka była tak krucha i cienka, że przy nacieraniu ich masłem pękła mi w rekach - ten kolor dopracuję następnym razem :)

3 komentarze:

  1. wow!!! szkoda, że nie znałam tych metod wcześniej :) nic nie szkodzi, zapisuje na rok przyszły :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie wyglądają te kraszanki. Na pewno skorzystam z pomysłów za rok.

    OdpowiedzUsuń
  3. Burak super...piekne wyszly!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...